V pondělí 27.1. se sešli maturanti technických oborů a gymnázia naší školy na připomenutí základů magnetismu a elektromagnetismu v pokusech.
Díky projektu MAT21 – Materiály pro nové tisíciletí se tak mohli seznámit s fyzikálními hrátkami, které provozují debrujáři. Protože elektřina a magnetismus spolu souvisí a školní jídelna nás právě zásobila vhodným kiwi, nejprve jsme si připomněli galvanický článek a nabíjeli kalkulačku už zmíněným kiwi a pak i třemi maturanty. Poté jsme se podrobně věnovali magnetickému poli, každý si mohl vyzkoušet chování pilin, ferofluidu i magnetické fólie v magnetickém poli různě tvarovaných magnetů. Pomocí teslametru jsme zjistili magnetickou indukci zemského magnetického pole i pole v okolí vodiče s proudem a cívky.
Podrobně jsme se věnovali magnetickým vlastnostem látek, pomocí váhy jsme si ukázali, že paramagnetický hliník a chrom se slabě přitahují k silnému magnetu, kdežto diamagnetický vizmut se odpuzuje, ukázali jsme si levitující pyrolytický uhlík i video s žábou levitující nad solenoidem. Demonstrovali jsme si působení magnetického pole na cívku s proudem na jednoduchém elektromotorku, který se díky setrvačnosti otáčí připojen k ploché baterii i bez komutátoru, i na levitujícím elektromotoru se solárními články. A byl čas na elektromagnetickou indukci. Díky vířivým proudům jsme roztáčeli magnetem hliníkový kelímek a brzdili pád magnetu průchodem hliníkovou fólií. S pomocí indukčního vařiče jsme si ukázali účinky vířivých proudů na alobal, vařili jsme přes polystyren a nakonec rozsvítili žárovky proměnným magnetickým polem nad indukčním vařičem. Doufejme, že jasný svit žárovek pomohl rozsvítit vědomosti našich maturantů:-).